UBIÓR W AIKIDO. CZY AIKIDO ĆWICZYMY W KIMONIE ?

W Polsce zwyczajowo przyjęło się, że japońskie sztuki walki, w tym aikido, ćwiczymy w kimonie. Wzięło się to pewnie stąd, że kimono u nas jest najbardziej kultowym symbolem „Kraju Kwitnącej Wiśni”.

Słowo kimono oznacza dosłownie „ coś co nosimy nas obie” i w rzeczywistości  jest to tradycyjne japońskie ubranie zewnętrzne o prostym kroju w kształcie litery T przypominające  w wyglądzie szlafrok. Jest ono bogato barwione i haftowane oraz składa się z wielu części w tym z szerokiego, długiego pasa zwanego obi. Obecnie w Japonii kimono noszone jest się na specjalne okazje, głównie przez kobiety. Mężczyźni zakładają kimono np. podczas ślubu, ceremonii parzenia herbaty, czy trakcie zawodów jako sędziowie.

Właściwym określeniem stroju w którym ćwiczymy japońskie sztuki walki jest keikogi. Z japońskiego oznacza to strój treningowy (keiko – trening, ćwiczenie, gi– ubranie).W zależności od sztuki walki, którą uprawiamy używamy wariantu nazwy np. karategi, judogi czy w przypadku aikido – aikidogi. W aikido keikogi zawsze powinno być białe (niedopuszczalne są inne kolory jak w innych sztukach walki).

Keikogi składa się z 3 elementów:

– Gi – ubranie, górna część stroju (bluza)

– Zubon – spodnie

– Obi – pas dwukrotnie opasujący talię

Dopełnieniem aikidogi są klapki zwane zori, których używamy poza tatami (mata). Dodatkowym elementem stroju mistrzowskiego w Dojo Super Aikido w Lublinie jest hakama (szerokie, plisowane samurajskie spodnie w kolorze czarnym lub granatowy) i kaku obi (szeroki długi pas do podtrzymywania hakama). Hakama w kulturze japońskiej od wieków ma głęboką symbolikę. Pierwotnie miała znaczenie praktyczne i zadaniem jej było chronić nogi jeźdźca przed otarciami, uszkodzeniami na przykład przed zaroślami (podobnie jak skórzane spodnie kowbojskie). Z czasem hakama stała się ubiorem podkreślającym status społeczny i była używana przez wojowników (bushi), którzy specjalizowali się w różnych metodach walki. Obecnie w Japonii hakama jest strojem ceremonialnym zakładanym na ważne uroczystości. Jest też używana w treningu tradycyjnych japońskich sztuk walki jak np. aikido, kendo, iaido, kyudo i ma przypominać o szacunku do wartości budo.

Wartości te symbolizuje 7 plis, fałd (jap. hida) na hakamie, które oznaczają cnoty  prawdziwego samuraja:

– 2 plisy z tyłu: chugi (wierność), meiyo (honor),

– 5 plis z przodu: yu (odwaga), jin (miłosierdzie), gi (prawość), rei (uprzejmość), makoto (uczciwość).

Pozostałe elementy hakama stanowią: hakama obi (długie pasy do wiązania hakama do bioder), koshi ita (usztywnienie lędźwi), matadachi  wakiaki (przestrzenie, rozcięcia po bokach).

Hakama jest ważnym japońskim symbolem i dla ćwiczących aikido powinien to być honor i zaszczyt móc ćwiczyć w takim stroju. Mam nadzieję, że po przeczytaniu powyższego tekstu nikt nie będzie już teraz mówić, że aikido to taka sztuka walki, gdzie dorośli faceci ćwiczą w czarnych spódnicach 😀

W Dojo Super Aikido w Lublinie dbamy o zachowanie tradycji . Staramy się przestrzegać etykiety związanej z tradycyjnym ubiorem japońskim. Ćwiczymy w białych keikogi i kto ma uprawnienia zakłada hakama.