Korzyści dla ćwiczących aikido w Akademii Super Aikido w Lublinie. Co zyskuje dziecko ćwicząc aikido.

TY JESTEŚ POCZĄTKIEM SZTUKI POKOJU

Morihei Ueshiba, twórca Aikido

AI – umysł, duch, emocje, wrażliwość

W tym ujęciu AIKIDO rozumiane jest jako sztuka walki opierająca się na filozofii Dalekiego Wschodu. Istotą jest zastosowanie samoobrony połączonej z pokojowym nastawieniem do przeciwnika, zmuszeniem go do zaprzestania dalszych działań przy użyciu minimum siły Aikidoki. Celem takiego postępowania jest uświadomienie atakującemu, że walka i agresja są bezcelowe. Twórca AIKIDO, mistrz Morihei Ueshiba, potępiał przemoc czy zabijanie każdej żywej istoty, nawet muchy.

AIKIDO jest jedną z najbardziej wymagających, a zarazem najpiękniejszych sztuk walki. Przekłada się również na kształtowanie uniwersalnych postaw i filozofii życiowych, takich jak:

 • umiejętność osiągania wewnętrznej dyscypliny;

 • cierpliwość w dążeniu do wyznaczonych celów;

 • rozwiązywanie sporów bez użycia emocji i siły;

 • współpraca w grupie i brak rywalizacji.

KI – energia wewnętrzna, energia życiowa, siła, moc, chęci, ambicje

Treningi obejmują opanowanie złożonych umiejętności, na które składają się:

 • techniki ręczne;

 • walka mieczem (bokken);

 • ćwiczenia z kijem (jo).

Natomiast, najważniejszym aspektem, oprócz wykonywania różnorodnych technik, jest takie wykorzystanie energii przeciwnika, która ma za zadanie zmusić go do zaniechania ataku. Warto zauważyć, że ćwiczenie AIKIDO powiązane jest z ogromną wewnętrzną motywacją do zdobywania nowych umiejętności, a co za tym idzie stopni uczniowskich (kyu) lub mistrzowskich (dan). Liczne powtórzenia sekwencji ruchów to nie tylko nabywanie doświadczenia na macie, ale także doskonalenie charakteru, praca nad sobą, zwłaszcza nad niecierpliwością i zgubną chęcią uzyskania spektakularnych efektów w krótkim czasie.

DO – droga, szkoła, nauka

Drogą do sukcesu w AIKIDO jest nieustanna nauka, nabieranie wprawy, a przede wszystkim pokora, cierpliwość oraz dokładność wykonywanych ćwiczeń. Dzięki temu każdy z Aikidoków przechodzi przez szkołę życia, charakteru i staranności w wykonywaniu ruchów.

Aikido jest prostą drogą kształtowania żelaznych zasad życia.

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ AIKIDO?

Powodów i korzyści jest mnóstwo. Jeśli tylko pokonasz bariery w myśleniu typu: to nie dla mnie, jestem za stara/y, nie potrafię, za dużo ważę, boję się, itp., odkryjesz piękno i uniwersalność AIKIDO.

Potężny nie zawsze pokonuje drobnego. Drobny może spotężnieć

dzięki nieustannemu wysiłkowi; potężny może zmaleć, załamując się. (Morihei Ueshiba)

Opanowanie tej sztuki walki to także podniesienie sprawności fizycznej, pewności siebie, zadbanie o dobre samopoczucie i równowagę w życiu, jak również opanowanie skutecznych technik samoobrony.

Co najważniejsze, warto zainwestować we wszechstronny rozwój swoich pociech, na które możemy mieć wpływ już od najmłodszych lat, również za sprawą AIKIDO. W trakcie zajęć dzieci uczą się:

 • koncentracji;

 • samodyscypliny;

 • kontroli emocji;

 • zaangażowania;

 • działania w grupie;

 • wyczucia czasu i siły (w przypadku ćwiczeń z mieczem);

 • koordynacji ruchowej (trening z kijem).

Ponadto prawidłowy rozwój psychofizyczny młodego człowieka wpływa na kształtowanie mocnego charakteru, a do tego przyczynia się do poprawy wyników w szkole, a w rezultacie odnoszenia sukcesów na każdym etapie życia.

Sprawdź nas na pierwszym darmowym treningu w grupach dla dzieci, młodzieży lub dorosłych.

Chcesz rozpocząć przygodę z AIKIDO razem z dzieckiem, rodziną lub przyjaciółmi i zacieśnić więzy? To idealne miejsce dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami i umów na trening w jednym z dojo SUPER AIKIDO LUBLIN

Verified by MonsterInsights