Marcin Velinov (ur, 1971r, w Lublinie) – polski mistrz Aikido. Posiada obecnie mistrzowski stopień 6 dan aikido, który otrzymał z rąk Mistrza Giampietro Savegnago w 2013 roku.

Przygodę z aikido rozpoczął w wieku 14 lat. Wcześniej trenował pływanie i judo. Od 1995 roku prowadzi Akademię Super Aikido, najpierw w Chełmie a później w Warszawie i Lublinie. Szerszej opinii publicznej znany jest jako dubler Stevena Seagala w dwóch jego filmach „Cudzoziemiec” i „Wpół do Śmierci”. Zagrał również w kilku produkcjach epizodyczne role np. w polskim filmie „Uwikłanie”.
Jest też kaskaderem, producentem filmowym i choreografem scen walki w filmach. Marcin Velinov jest specjalistą ds. marketingu i public relations, twórcą autorskiego projektu z zakresu „negocjacji japońskich”.

Jest znanym społecznikiem, twórcą społecznej kampanii – KREWNICY, największej w historii TVP społecznej kampanii, która promuje honorowe krwiodawstwo, transplantologię i zdrowy styl życia. Prowadzi też :Światową Fundację Promocji Krwiodawstwa”, „Europejską Fundację Honorowych Dawców Krwi” oraz „Association Blood for Life” w Szwajcarii w Zurichu.
W ciągu ponad 25 lat zaangażowania w kampanię Krewniacy zorganizował i zainicjował kilka tysięcy zbiórek krwi w Polsce i za granicą. Sprawił, że w kampanię Krewniacy zaangażowało się czynnie ponad 100 znanych gwiazd telewizyjnych, filmowych oraz sportu.
Przez lata działalności charytatywnej stworzył takie akcje jak: motOKrewniacy, I am Krewki, Obdaruj Sobą Innych, Daj Życie Po Życiu, Karty In Case of Emergency, Honorowe Krwinki, Krewniacy Dzieciom.
Za swoje działania został wielokrotnie wyróżniony i nagrodzony między innymi:
2005 rok – „Statuetka Specjalne Wyróżnienie” w plebiscycie „Misja Zdrowia” za najlepszą kampanię społeczną roku
2007 rok – „Statuetka Webstarfestival” za najlepszą stronę społeczną
2009 rok – Statuetka Specjalne Wyróżnienie „Perły Medycyny”
2009 rok – „Newsweek Polska” – „Społecznik Roku”
2012 rok – „Nominacja Gwiazdy Dobroczynności”
2013 rok – „Statuetka Prestiżowa Społeczna Marka Roku” w plebiscycie „Ekskluzywna Marka Roku”
2013 rok – „Nominacja Gwiazdy Dobroczynności”

Verified by MonsterInsights