Uderzenia (atemi ) w Aikido

Atemi w Dojo Super Aikido Lublin to nieodzowny element treningu.

W japońskich sztukach walki termin Atemi oznacza uderzenie (precyzyjne uderzenie w ciało atakującego). Uderzenia w japońskich sztukach walki bardzo ewaluowały. Wczesne style walki wręcz w Japonii zostały stworzone dla samuraja, który stracił broń na polu bitwy. W tamtym okresie atemi (uderzenia w ciało przeciwnika) miały ograniczone zastosowanie, gdyż walczący posiadali na polu bitwy zbroje i byli opancerzeni. W późniejszych stylach walki (epoka Edo) ataki pustymi rękami zaczęły się rozwijać, gdyż było mniej konfliktów zbrojnych, używano lżejszych pancerzy lub w czasie pokoju nie używano ich wcale. Było generalnie więcej odsłoniętych miejsc u przeciwnika, w które można było uderzać. Zaczęto stosować uderzenia we wrażliwe miejsca np. w splot słoneczny, skroń, oczy, genitalia, pod nos, krtań, pod brodę.

W aikido, w jego zaawansowanej formie, atemi są niezbędnym elementem technik. Atemi i technika tworzą dopiero kompletną całość. Uderzenia same w sobie mogą stanowić kompletne, odrębne techniki ale w aikido stanowią jakby drogę i pomoc w osiągnięciu innych celów. (ułatwić zrobienie konkretnej techniki).

Można przyjąć, że podstawowe zadania atemi  w aikido to:

– przejęcie inicjatywy w walce,

– odpowiednie ustawienie przeciwnika w celu jego kontroli,

– wypełnienie luki pomiędzy technikami,

– odwrócenie uwagi atakującego

– wytrącenie z równowagi

W Aikido w zależności od sytuacji instynktownie wykonujemy rożnego rodzaju uderzenia i uciski w punkty witalne. Od strony anatomicznej są to: podskórne nerwy obwodowe, płytko położone wewnętrzne narządy, przyczepy mięsni i więzadeł, narządy zmysłów (oczy, uszy, nos), krtań, genitalia, węzły chłonne. Wykonujemy to różnymi częściami ciała: kostne części dłoni i stóp, łokcie, kolana, pięść ze zgiętym palcem środkowym, otwarta dłoń. Uderzenia w czasie treningu najczęściej nie dochodzą do celu, nie są brutalne i mocne, żeby nie zaburzyć harmonii i płynności ruchu. Po za tym robiąc atemi atakujemy najczęściej punkty witalne, z którymi lepiej nie eksperymentować.

W naszym Dojo Super Aikido Lublin poświęcamy dużo czasu na ćwiczenie atemi, aby w razie konieczności umieć je zastosować.

W aikido na początku ćwiczymy obrony przed uchwytami i wysublimowanymi atakami stylizowanymi na ataku miecza. Ma to na celu ćwiczenie odruchów, wzorców ruchu. W trakcie nabywania umiejętności i doświadczenia dostosowujemy nasze techniki do większego spektrum ataków (uderzenia bokserskie, kopnięcia itp.) dodając do tego uderzenia we wrażliwe miejsca. Przez takie podejście nasze Aikido może stać się efektywne w walce (wiele osób stosowało techniki aikido w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu). Wydaje się jednak, że jednym z nadrzędnych celów praktykowania Aikido nie jest realność technik, a raczej poprawianie umiejętności radzenia sobie z różnego rodzaju konfliktami.

Na pewno aikido nie nadaje się do konfliktów w których prowokujemy atak przeciwnika.

Jedni uważają to za słabość aikido. My zostańmy przy ty, że to jest siła naszej sztuki walki. Traktujmy aikido jako element strategii  radzenia sobie z konfliktami w życiu codziennym, które rozwiązujemy nie robiąc krzywdy drugiemu człowiekowi.