Antonio Albanese (ur. 02.05.1963r. w Valdagno) – włoski mistrz aikido.

Zawodowo jest projektantem wnętrz lecz od wielu lat jego pasją jest aikido.
Z aikido zetknął się pierwszy raz w 1979 roku , kiedy na swojej drodze spotyka w dojo Valdagno 3 wielkich mistrzów Hirokazu Kobayashi, Giampietro Savegnago i Andre ’Cognard. W 1983 rozpoczyna regularną praktykę aikido u boku Mistrza Giampietro Savegnago. Przez następne 15 lat bierze wraz z innymi uczniami (Cognard, Riondet, Mann, Rohrmann, Gonzato) aktywny udział w stażach z mistrzem Hirokazu Kobayashi Hanshi (do jego śmierci w 1998 roku).

Podąża też cały czas za Maestro Savegnago, który naucza aikido w Polsce, Niemczech na Węgrach. Uczestniczy też w stażach z innymi mistrzami japońskimi takimi jak: Tamura, Yamada, Kenjiro Yoshigasaki, Toshiro Tsuga, Kenzo Egami, Kimura, Yabuchi. Za przyzwoleniem i zgodą Mistrza Kobayashi w 1990 roku otworzył w Cerada „WA GO DOJO, w którym rozpoczyna pracę nad rozpowszechnianiem aikido. Uczy aikido w Północnych Włoszech (Miediolan, Genua, Verese) a także w Niemczech, na Węgrzech, Meksyku, Turcji, Maroko, Baku, Azerbejdżanie oraz w Polsce. Jest współtwórcą AIAKR (MIĘDZYNARODOWE STOWARZYSZENIE AIKIDO RYU KOBAYASHI) i zostaje dyrektorem technicznym tej organizacji we Włoszech.

Krótko przed śmiercią Mistrz Giampietro Savegnago nadaje Antonio Albanese 7 dan aikido i przekazuje na jego ręce oryginalny pergamin wykonany przez O`Sensie Ueshiba (przekazany Kobayashi i poźniej Savegnago). W roku 2008 Albanese nawiązuje w Polsce ścisłą, owocną współpracę z Marcinem Velinov Sensei. Współpraca między aikidokami z Włoch i Polski rozwija się szczególnie po śmierci Maestro Savegnago (2013 rok). Śp. Giampietro Savegnago tuż przed śmiercią , w ramach pewnego rodzaju testamentu, nakazał Mistrzom Marcin Velinov i Antonio Albanese kooperację polsko-włoską w celu rozwijania aikido

Verified by MonsterInsights