BROŃ W TRENINGU AIKIDO.

W Dojo Super Aikido Lublin broń jest bardo ważnym składnikiem treningu.

Istnieje kilka powodów, dla których trening z bronią jest nieodzownym elementem aikido. Jak wiemy korzenie aikido pochodzą bezpośrednio z japońskiej sztuki władania mieczem praktykowanej przez samurajów. Techniki stosowane w aikido opierają się na ruchach z bronią, zwłaszcza mieczem. Istnieją zatem zarówno historyczne przesłanki do takiej nauki, ale również przesłanki praktyczne wynikające z takiego treningu. Czego przykładem jest nauka: timingu , zejścia z linii ataku, kontroli dystansu. Wiele uderzeń, które stosujemy pochodzi od ataków mieczem. W szczególności ataki chwytane, które często używamy w aikido mają ścisły związek z zablokowaniem wyciągnięcia miecza z pochwy.

W aikido stosujemy 3 rodzaje broni: drewniany miecz bokken, kij zwany jo oraz drewniany nóż tanto.

Bokken wykonywany jest z różnych gatunków drewna, takich jak czerwony i biały dąb, jatoba, hickory. Jego długość wynosi około101 centymetrów i podobna jest do długości katany (japońskiego miecza samurajów) lub shinai (bambusowego miecza używanego w kendo). W naszej Akademii Super Aikido używamy lekkich bokkenów, dostosowanych do stylu naszego Mistrza Hirokazu Kobayashi. Podstawową zasadą naszego stylu jest OTO NASHI NO KEN (zasada miecza nieczyniącego hałasu) – cichy miecz.

 Jo jest następną podstawową bronią używaną w aikido. Jego długość zależy od wysokości aikidoki i powinien generalnie mieścić się pod pachą. Jo wykonywane są z różnych gatunków drewna o dużej gęstości. W stylu Kobayashi Ryu staramy się używać kija o niedużej średnicy, co zapewnia większą szybkość i precyzję uderzeń.

Trzecią klasyczną bronią jest nóż drewniany tanto, którego długość wynosi około 33 centymetry.

W Dojo Super Aikido Lublin trening z bronią (szczególnie bokken, jo) traktujemy jako nieodzowny trening uzupełniający.

Zastanówmy się co zyskujemy ćwicząc z bronią.

Przede wszystkim trening z bronią sprzyja nauce intuicyjnego wyczucia czasu (timing) i dystansu, co jest kluczowe w realnej walce. Wielokrotne powtarzanie technik uczy nas kontroli odległości i odpowiedniej reakcji czasowej na atak. Trening broni jest doskonałym sposobem na poznanie zasad rządzących liniami ataku i obrony. Podstawą wszystkich technik aikido jest zejście z linii ataku, kontrola linii centralnej napastnika i precyzja. To właśnie opanowujemy trenując z bronią, gdyż te ćwiczenia nie tolerują żadnych pośrednich rozwiązań. Kiedyś każdy błąd, zły dystans, złe zejście z linii, nieprecyzyjny atak decydował o życiu i śmierci. Pewne zasady stosowane w aikido ( absorpcja ataku, zejście z linii ataku) łatwiej wytłumaczyć przy użyciu broni. Ćwiczenie kata (układów) z bronią uczy nas natomiast precyzji ruchu i wyobraźni oraz dyscypliny wewnętrznej. Ćwiczenie przez adepta tych form daje satysfakcję, która jest nie do przecenienia w życiu każdego człowieka. Trening z bronią zmienia też nastawienie ćwiczących do rywalizacji. W aikido odrzucamy rywalizację i angażujemy się bardziej w samodoskonalenie i we własny rozwój w różnych aspektach.

W Lublinie oprócz zajęć z bronią w dojo bardzo często organizujemy treningi z jo i bokken w plenerze. Ćwiczymy na łonie przyrody, w lesie, nad Zalewem Zemborzyckim i na podwórku u naszego senseia. Bez względu na pogodę wszyscy chętnie korzystają z takiej aktywności, ceniąc bezpośredni kontakt z przyrodą.

Jeśli oprócz treningów walki wręcz interesują cię też zagadnienia związane z szerszą praktyką japońskich sztuk walki (broń) to zapraszamy do naszej Akademii. Tutaj znajdziesz odpowiednią atmosferę i nowych przyjaciół połączonych wspólną pasją.

Zadzwoń, wybierz dogodną dla siebie lokalizację do treningów aikido w Lublinie (Czuby, Wrotków, Kalinowszczyzna) i umów się na pierwszy niezobowiązujący trening gratis 🙂 Telefon 784 120 520