DOJO  W PRAKTYCE AIKIDO.

Termin DOJO obecnie w powszechnej opinii jest to sala treningowa, gdzie ćwiczy się sztuki walki. Słowo to zdeprecjonowało się do tego stopnia, że czasami określa się tym terminem siłownie czy sale fitness.
U praktykujących aikido w naszym Dojo Super Aikido Lublin to jednak coś więcej niż tylko sala treningowa.

 Dla  ćwiczących aikido zwykła sala treningowa poprzez stosownie pewnych zasad (etykieta dojo, dbałość o higienę, zachowanie bezpieczeństwa, kontrolowanie własnego ego) przeistacza się w dojo. Nasze dojo funkcjonuje w dwóch aspektach: fizycznym (sala treningowa , siedziba szkoły) i symbolicznym ((miejsce rozwoju człowieka, grupa osób wspólnie ćwiczących aikido). W aikido w dojo obowiązują zasady sięgające samurajskiego kodeksu Bushido tzw. Reigi. Reigi oznaczało dwie cnoty samuraja (rei – szacunek, gi – prawość, godność). Głębokie tradycje samurajskie z czasem ewaluowały i obecnie ów kodeks funkcjonuje w aikido jako etykieta dojo.

Słowo dojo pochodzi z języka japońskiego, a pierwotnie wywodzi się z sanskrytu. Jo w języku japońskim oznacza miejsce, do drogę. Można powiedzieć, że etymologicznie dojo jest miejscem w którym studiuje się drogę (wzmacnia się swój potencjał psychiczny, fizyczny, filozoficzny). Początkowo dojo było salą do praktykowania buddyzmu i shinto (tradycyjna, rodzima japońska  religia). Z czasem dojo zaczęło oznaczać miejsce do ćwiczeń sztuk walki. Bez względu na zastosowanie w każdym dojo obowiązywały surowe nakazy.

Elementy dojo.

W naszym Dojo Super Aikido Lublin sala treningowa wyłożona jest matami treningowymi (tatami). Najważniejszą, przednią częścią każdego dojo aikido (honorową ścianą) jest kamiza. Kamiza filozoficznie symbolizuje miejsce, gdzie zamieszkują duch ognia i wody (ka– ogień, filozoficznie – kreatywność, energia; mizu – woda, filozoficznie – mądrość). Jest to miejsce dla mistrza (sensei`a). Tutaj zawiesza się portret Morihei Ueshiba (gaku), który symbolizuje szacunek dla dokonań O`Sensei i zwój z kaligrafią aikido (kakemono). Adepci aikido powinni unikać siadania w tym miejscu, odwracania się tyłem czy przyjmowania lekceważącej postawy.  Pod gaku mogą leżeć tylko jo i bokken sensei`a. Po przeciwnej stronie kamizy znajduje się shimoza (dolna ściana) tylna część dojo, gdzie mogą siadać studenci aikido. Po prawej stronie dojo jest joseki (wysokie siedzenie). Od tej strony zajmują miejsca uczniowie z najwyższymi stopniami i zaproszeni na trening mistrzowie. Po lewej stronie znajduje się shimoseki (niskie siedzenie). W tym miejscu zasiadają uczniowie niżsi stopniem. Jest to też część organizacyjna dojo, Tutaj zostawia się klapki, pokrowce z bronią i pozostawia zbędne rzeczy.

Tradycyjna organizacja naszego Dojo Super Aikido Lublin ma nie tylko znaczenie symboliczne, ale ma również stronę praktyczną i zapewnia porządek , ład organizacyjny oraz bezpieczeństwo osobom praktykującym aikido.