PADY W AIKIDO

W naszym Dojo Super Aikido w Lublinie bezpieczeństwo, w tym umiejętność bezpiecznego padania to podstawa.

W Aikido pady (ukemi) to nieodzowna część treningu.  Ukemi to pierwszy element z którym się spotykamy rozpoczynając treningi w naszym dojo i z którym już nigdy się nie rozstajemy praktykując aikido. Słowo UKEMI z języka japońskiego oznacza dosłownie „łapać swoje ciało” (UKE – przyjmować , odbierać, łapać MI – ciało).

W aikido UKEMI to coś więcej niż zwykły upadek, przewrót.

Jest to akceptowanie techniki, którą wykonuje na nas Tori (osoba wykonująca technikę) poprzez wykonanie padu (zachowujemy AI -harmonię, jedność z partnerem z którym ćwiczymy). Na początku nauki aikido w naszym Dojo Super Aikido w Lublinie poświęcamy na naukę padów ponad połowę czasu. później jest to ok. 1/5 czasu każdego treningu. Poprzez taką naukę ukemi niwelujemy znacznie ryzyko kontuzji, a tori może wykonywać na nas w miarę realne techniki. Przy odpowiedniej metodyce nauczania podstawowe pady opanowujemy w ciągu 2 – 3 miesięcy nauki i cały czas doskonalimy tę umiejętność na każdym treningu. W zależności od stopnia zaawansowania i naszej sprawności motorycznej pady możemy wykonywać delikatnie i miękko lub dynamicznie i twardo. W aikido nie ma możliwości trenowania technik bez umiejętności padania. Jest to nierozerwalne. Mówimy, i to jest niezaprzeczalny fakt, że prawdziwy mistrz aikido był i powinien jak najdłużej być dobrym Uke (osobą na której są wykonywane techniki).

Podstawowe rodzaje padów, które ćwiczymy w naszym dojo:

Miękkie:

zenpo (mae) kaiten ukemi – do przodu z przewrotem

ushiro kaiten ukemi – do tyłu z przewrotem

yoko (ushiro otoshi) ukemi – na bok

nikkyo (mae otohi) ukemi – do przodu bez przewrotu

ikkyo ura ( yoko otoshi) ukemi – wykonywany między innymi przy technice ikkyo ura

koho ukemi – na plecy z amortyzacją na dwie ręce

„kołyski” w różnych wersjach

Twarde:

zenpo ukemi – do przodu bez przewrotu

– kote gaeshi (mae yoko) ukemi – wykonywany miedzy innymi przy technice kote gaeshi

– „szybkie” yoko ukemi – pad wysoki dynamiczny na bok

– koho ukemi – twardy na plecy

Podział  ukemi na twarde i miękkie to kwestia umowna, gdyż pady przeplatają się wzajemnie i mogą być wykonywane zarówno łagodnie i płynnie jak też twardo i dynamicznie. Zależy to od temperamentu i umiejętności ćwiczących. Wszystkie pady wykonywane na najwyższym poziomie robią wrażenie lekkości i łatwości wykonywania.

Jak wspomniano wcześniej pady mają za zadanie zabezpieczyć nas przed urazami wrażliwych części ciała takich jak głowa, kręgosłup. Osiągamy to poprzez ciągłe i żmudne kształtowanie nawyków i poprawnych odruchów. Staramy się padać tak aby rozproszyć energię upadku poprzez zamianę jej na siłę odśrodkową lub rozproszyć ją na całe ciało amortyzując wrażliwe miejsca.

Intensywne wykonywane ukemi to doskonały dla nas trening kardio, który uczy nas właściwego oddychania i aktywuje nasz układ sercowo – naczyniowy. To także doskonały masaż naszego całego ciała, przez co pobudzamy nasz układ immunologiczny (odpornościowy). Nie do przecenienia też są aspekty motoryczne które rozwijamy w sobie poprzez praktykę padów (gibkość, szybkość, zwinność, koordynacja). Pady uczą nas tego co w walce jest najważniejsze czyli odpowiedniej reakcji w czasie na atak (timing).

Reasumując należy stwierdzić, że osoby trenujące aikido w naszym Dojo Super Aikido Lublin ( w tym dzieci ) uzyskują sprawność nieosiągalną dla przeciętnego śmiertelnika, a ukemi to baza na której rozwijamy nasze techniki i budujemy nasze bezpieczeństwo i zdrowie.